Dlaczego przewierty sterowane są lepsze od tradycyjnych?
Podczas budowy sieci przesyłowych i układania kabli na różnych obszarach często występują problemy. Mowa tutaj o różnych przeszkodach napotykanych na obszarze przeprowadzanych robót. Mogą to być na przykład ruchliwe drogi, wały przeciwpowodziowe albo cieki wodne. W takich sytuacjach niezbędne jest wykonanie przewiertów. Kiedyś wykonywano je wyłącznie tradycyjną metodą odkrywkową, jednak obecnie popularniejszym sposobem jest wykonywanie przewiertów sterowanych. Czym się charakteryzuje ta metoda i dlaczego jest lepsza od tradycyjnych sposobów?
Czym się charakteryzują przewierty sterowane?
Najważniejszą cechą przewiertów sterowanych jest fakt, że taka technologia jest bezwykopowa. Dzięki zastosowaniu ich nie ma już konieczności kopania tradycyjnych rowów. Do wykonania przewiertów sterowanych niezbędne jest zastosowanie innowacyjnych maszyn, czyli głowic sterowanych oraz nadajników, które są odpowiedzialne za kontrolowanie lokalizacji głowic. Głowica rozwiercająca jest natomiast wykorzystywana do poszerzania przewiertów.
Wykonywanie przewiertów tą metodą pozwala wygodnie ominąć istniejące w gruncie inne sieci i inne przeszkody. Można je wykonywać nie tylko na wprost, ale również po łuku. Skuteczność prac ziemnych wykonywanych za pomocą przewiertów sterowanych jest uzależniona od właściwego ustawienia głowicy oraz wiertła. Podczas wykonywania prac wykorzystywane są systemy sterujące i pomiarowe, co przekłada się na zgodność przewiertu z projektem.
Dlaczego warto stosować przewierty sterowane zamiast tradycyjnych?
Przewierty sterowane są innowacyjną metodą prac ziemnych, która wyparła tradycyjne rozwiązania. Istnieje kilka powodów, które świadczą o tym, że taki sposób przeprowadzania prac jest lepszy. Pierwszą kwestią jest fakt, że podczas przewiertów sterowanych teren nie ulega zniszczeniom, ponieważ całość prac wykonywana jest pod ziemią.
W praktyce oznacza to, że takie prace nie wiążą się z koniecznością pokrywania kosztownych napraw szkód, które zostały wyrządzone podczas prac. Co więcej, jeżeli przewierty przeprowadzane są przy ruchliwej ulicy lub w centrum miasta, nie wymagają zatrzymania ruchu, co byłoby konieczne w przyp