Na jakim gruncie można wykonać przewierty sterowane?
Prace ziemne są konieczne do przeprowadzenia w przypadku większości robót budowlanych. Od pewnego czasu tradycyjne przewierty są wypierane przez przewierty sterowane, dzięki którym można nie tylko zaoszczędzić czas i środki, ale również łatwo pokonać napotkane przeszkody. Czym właściwie charakteryzuje się ta metoda wykonywania przewiertów i na jakim gruncie można wykonywać takie prace?
Co to są przewierty sterowane i jak przebiegają takie prace?
Przewierty sterowane to obok wykopów fundamentowych czy wykopów kablowych jedne z najczęściej przeprowadzanych prac ziemnych podczas wykonywania usług budowlanych. Celem przewiertów sterowanych jest wykonanie projektu w bezwykopowy sposób, a do ich przeprowadzanie niezbędne jest zastosowanie maszyn wiertniczych. Proces składa się z kilku etapów. Najpierw wykonywane jest wiercenie wstępne, które ma na celu wykonanie otworu w osi rurociągu pilotowego.
Kolejnym krokiem jest rozwiercenie gruntu, do którego wykorzystywane są poszerzacze rolkowe. Ostatni etap to wciągnięcie rurociągu zamontowanego do głowicy rozwierającej za pomocą łącznika. Przewierty sterowane wyparły tradycyjne metody wykonywania przewiertów z uwagi na to, że zajmują mniej czasu, a do tego dzięki nim nie ma konieczności ingerencji w podłoże, a następnie kosztowego odtwarzania jego stanu sprzed budowy.
Na jakich gruntach znajdują zastosowanie przewierty sterowane?
Bezwykopowe metody wykonywania prac ziemnych są coraz częściej wykorzystywane. Co ważne, stosując odpowiednie maszyny wiertnicze, przewierty sterowane można wykonać właściwie na każdym rodzaju gruntu. Dzięki nim można stworzyć różnego rodzaju instalacje, na przykład wodociągi, linie energetyczne, gazociągi czy kanalizacje. Nowoczesne technologie sprawiają, że przewierty sterowane znajdują zastosowanie na przykład na terenach zurbanizowanych, czyli wszędzie tam, gdzie wykorzystanie tradycyjnych metod nie jest możliwe.
Można je również stosować na terenach, na których występują gęste sieci wodociągów, czy linii energetycznych lub telekomunikacyjnych. Przewierty sterowane są również świetną alternatywą dla tradycyjnych metod, jeżeli prace muszą być przeprowadzone w miejscach, które nie powinny być naruszone z uwagi na walory przyrodnicze, które w nich występują.