Jak wykonuje się przewierty pod drogami?
Wykonywanie przewiertów jest konieczne podczas układania kabli na różnych obszarach. Kiedyś w tym celu stosowano tradycyjne metody odkrywkowe, które naruszały teren, a do tego były czasochłonne i kosztowne. Rozwój technologii spowodował, że takie sposoby zostały wyparte przez przewierty sterowane, które znacząco usprawniły proces. Są one szczególnie doceniane za możliwość wykorzystania w trudno dostępnych miejscach, na przykład pod drogami. W jaki sposób wykonywane są przewierty na takich terenach?
Z jakich etapów składają się prace?
Wykonywanie przewiertów pod drogami nie należy do prostych zadań. Jednak dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod można to zrobić w stosunkowo krótkim czasie, nie niszcząc przy tym terenu. Pierwszym etapem prac jest tak zwane wiercenie pilotażowe, czyli wykonanie otworu wiertniczego po trajektorii, która została założona w projekcie. Roboty są przez cały czas kontrolowane przez systemy nawigacyjne, dzięki czemu są w pełni bezpieczne. Po wykonaniu otworu wiertniczego należy przejść do rozwiercania, czyli poszerzania otworu.
Otwór musi być na tyle szeroki, aby można było w nim umieścić rurę o konkretnej średnicy, dlatego powinien być od niej o 20-50% szerszy. Ostatnim etapem prac związanych z przewiertem sterowanym pod drogami jest wciągnięcie rury przewodowej do przygotowanego wcześniej otworu. Jest ona połączona z rurami płuczkowymi przez głowicę do wciągania rur. Dodatkowo przed głowicą jest zainstalowany rozwiertak, który odpowiada za zwiercenie otworu, które rozpoczyna się już na etapie wciągania.
Dlaczego przewierty sterowane są skuteczne?
Przewierty sterowane są najlepszą metodą prac ziemnych wykorzystywanych do układania kabli. Znajdują zastosowanie również w przypadku konieczności wykonywania przewiertów pod drogami z uwagi na to, że dzięki nim można szybko i w nieinwazyjny sposób przeprowadzić prace. Co więcej, podczas przewiertów sterowanych nie ma konieczności naruszania terenu, co mogłoby wiązać się z dużymi kosztami naprawy zniszczeń. Taka metoda przewiertów jest również szybka, co jest szczególnie ważne w przypadku dróg, ponieważ można je wykonywać bez uciążliwych przerw w ruchu drogowym.